Jak dobrać pasek do zegarka

Jak dobrać pasek do zegarka?

Podczas decyzji dotyczącej doboru paska do zegarka, należy pamiętać o kilku ważnych cechach, które mają wpływ na ostateczny wybór.

 • Szerokość - podstawowa sprawa w doborze nowego paska, musi być zgodna z rozmiarem wewnątrz uszu koperty zegarka. Za wąski pasek spowoduje wypinanie teleskopu, za szeroki zaś ulega deformacji. Większość zegarków wymaga pasków w rozmiarach parzystych; od 6mm do 40mm, jednak spotyka się rozmiary nieparzyste, np.: 13, 15, 17, 19mm. Oczywiście oferujemy w naszym sklepie czasownia.pl tego typu paski. Są to rozmiary dość nietypowe, a ponieważ dotyczą głównie zegarków markowych warto zadbać o idealne dopasowanie nowego paska.
 • Sprzączka/klamerka - markowe paski, które oferuje sklep czasownia.pl posiadają klamerki stalowe, stalowe złocone oraz tytanowe; wszystkie antyalergiczne. Klamerka paska powinna odpowiadać materiałowi lub kolorowi koperty(obudowy) zegarka.
 • Wiele zegarków posiada oryginalne, fabryczne sprzączki, które są sygnowane lub zostały wykonane ze specjalnych stopów (np. złote, srebrne), montowane na teleskop lub rzadziej na śrubę. Oba typy takich sprzączek można przełożyć do nowego paska. Wówczas należy zwrócić uwagę na szerokość owej sprzączki i szukać nowego paska nie tylko pod kątem szerokości przy zegarku, ale równocześnie szerokości przy klamerce. Szerokości klamerek bywają różne i nie ma żadnej reguły wiążącej je z rozmiarem pasków.
 • Podobnie można wykorzystać dotychczasowy zamek motylkowy, który przy nowym pasku z jednej strony montujemy zamiast sprzączki (na teleskop lub śrubę), a z drugiej dłuższą część paska mocujemy dziurkami na jednym lub dwóch kołkach i/lub blokujemy zatrzaskiem. Pewnym problemem może być grubość paska części z dziurkami, który nie zawsze zmieści się do zapięcia. Dlatego też staramy się podawać grubość paska.
 • Paski oryginalne - przewidziane do konkretnych modeli zegarków; Czasownia.pl oferuje wiele oryginalnych pasków m.in.: Longines, Tissot, Certina CK, Timex, Adriatica, Diesel, Fossil. Jeśli poszukiwania paska według referencji (numeru) modelu zegarka nie przyniosą rezultatu, mimo wszystko warto zapytać gdyż:
  • zdarza się, że taki sam pasek kryje się pod innym numerem
  • pasek w nietypowym rozmiarze jest osiągalny w innym kolorze czy z inną fakturą
  • możemy zaproponować inne pasujące rozwiązanie
  • niektóre paski nie są osiągalne "od ręki", ale istnieje możliwość ich zamówienia.
 • Pasek z wcięciem - W większości sytuacji daje się go zastąpić paskiem dociętym według potrzeby. Z reguły są to paski montowane na nit (sztyft) lub śrubę. W tym przypadku polecamy nasze usługi na miejscu.
 • Odporność na wodę - Jeśli potrzebny jest pasek do kontaktów z wodą, należy szukać wyraźnych oznaczeń: "Water resistant" ; "100WR"; "100M"; symbolu fal lub pływaka. Wówczas pasek skórzany posiada zabezpieczającą impregnację, odpowiedni materiał wypełniający (nie chłonie wody, szybciej schnie) i spód paska często wykonany jest ze sztucznej skóry. Zdecydowania większość pasków gumowych, silikonowych i wykonanych z tworzywa sztucznego nadaje się do kontaktu z wodą.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl